top of page
Şiir ve Edebiyat Sanatı
Yardımcı sayfalar - 4
Şair ve Yazarların En Önemli 6 Ortak Özelliği
Şair ve Yazarların En Önemli 6 Ortak Özelliği

       Duygularına şahit olduğumuz yazarların şairlerin kişisel hayatları her zaman onları seven insanlar tarafından merak konusu olmuştur. Onların günlük yaşamlarından detayları bilmek veya en gizli taraflarını öğrenmek okuyucuya farklı bir haz verir. 

Her şairin veya yazarın yaşam tarz, hayat hikayesi, odak noktası veya hisleri farklı olsa da aslında hepsi bazı temel noktalarda benzerlik göstermektedir. İşte duygularını kağıtlara döken yazar ve şairlerin en önemli 6 ortak özelliği:

 

1. Detaylara Dikkat Ederler

Başarılı yazarlar her zaman gözlemcidirler. Yaşamlarını sürdürürken zihinsel notlar almayı ihmal etmezler. Etraflarındaki ince değişiklikleri fark eder ve bunları yazılarına yansıtmaktan çekinmezler. Başarılı yazar ve şairleri diğerlerinden ayıran en önemli özellik de budur. Her satırında yaşamın farklı yönleri görme fırsatını yakalarsınız.

 

2. Hassastırlar

Her başarılı yazar ve şair farklı hayat hikayelerine sahip olsalar da her birinin zor bir yaşamı olmuştur. Farklı yollardan geçerek ilerledikleri bu serüvende edebiyat onlar için bir çıkış yolu olmuştur. Duygularını bazen dizelerle, bazen satırlarla, bazen de aforizmalarla ortaya dökerken aslında hassas kalplerinden de bir parça sunmaktadırlar. Bir kuşun kanat çırpışından veya bir sevgilinin bakışından çıkardıkları anlamları başarılı bir şekilde okurlarına yansıtırlar.

 

3. Disiplinlidirler

Hayatları ne kadar zor olsa da onlar hayal kırıklıklarına aşinadırlar. Kendilerini en iyi ifade eden çalışmaları ortaya koymak için çalışmaktan ve yazmaktan uzaklaşmazlar. Hayatlarının merkezinde olan yazma eylemini aksatmazlar ve ne kadar başarısız olursalar aslında başarıya o kadar yaklaşırlar.

 

4. Değişikliklere Açıktırlar

Yazılarını yazarken değişen dünyaya da adapte olmakta zorlanmazlar. Değişim onları korkutmaz. Yeniliklere kolayca uyum sağlayabilirler. Yeni fikirlere ve eleştirilere açıktırlar. Özellikle yazarlar yazılarını geliştirmek ve en iyisini ortaya çıkarabilmek için okuyucu görüşlerine önem verirler.

 

5. Okuma Tutkunudurlar

Yazmak kadar okumak da onların hayatlarının merkezindedir. Kelimelerin kendine has dünyasına âşık olan yazar ve şairler, farklı kişilerin duyguları ile ortaya çıkan satırlara büyük ilgi gösterirler. Bunun yanı sıra bu okuma eylemini gelişimlerinin bir parçası olarak görürler.

 

6. Uykusuzlardır

Yazar ve şairlerin en ilginç ortak özellikleri düzenli bir uyku düzenine sahip olmamalarıdır. Sağlıklı uykudan her zaman uzak olan yazarlardan bazılarının 1-2 gün hiç uyumadan sadece yazı yazdıkları bile söylenmektedir.

 

        Her ne kadar birbirinden farklı görünseler de yazar ve şairler bazı ortak özelliklerde bir araya gelmişlerdir. Her başarılı yazar ve şair belirli zor yollardan geçmiş ve sonunda adını unutamayacağımız bir şekilde aklımıza kazımıştır. 

bottom of page