top of page
Şiir ve Edebiyat Sanatı
Yardımcı sayfalar - 5
Türkiye’de ve Dünya’da Şiir- Edebiyat Etkinlikleri
Türkiye’de ve Dünya’da Şiir- Edebiyat Etkinlikleri

        Şiir ve edebiyat, günümüzde hala üzerindeki ilgiyi kaybetmemiş bir sanat dalıdır. Bu sanat dalını daha aktif hale getirmek için yılın belli zamanlarında düzenlenen etkinlikler, şiir ve edebiyat tutkunlarını bir araya getirmeyi amaçlar. Etkinliklere katılan okuyucular sevdikleri yazarlar ve şairlerle tanışma imkânı yakalarken aynı zamanda onlarla fikir alışverişi yapma veya tavsiye alma şansları da yakalamaktadırlar. Bu etkinlikler genellikle çocuklara ve gençlere hitap etmeyi amaçlasa da her yaştan katılımcının yoğun ilgisini görmektedir.

 

Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali

Dünyanın sayılı şiir festivallerinden biri olan Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali her yıl sonuna doğru gerçekleşen etkinlikleri ile sanatseverler ile buluşuyor. 2022 Aralık ayında 14.’sü hazırlanan festival bugüne kadar yerli yazar ve şairlerimizin yanı sıra 200’den fazla yabancı konuğa da ev sahipliği yapmıştır. Kentin farklı noktalarında düzenlediği okuma, dinleti, söyleşi ve imza günleri gibi etkinliklerle konuklarına sanat dolu bir hafta yaşatmayı hedeflemektedir.

 

İstanbul Kitap Fuarı

Her yıl Kasım ayında kitapseverlerin buluşma noktası olan İstanbul Kitap Fuarı 1982’den beri düzenlenmektedir. 2011 yılından itibaren resmi olarak “uluslararası” bir konumda olan Fuar yerli ve yabancı 600’e yakın yayın evi ve kuruluşun katılımı ile gerçekleşmektedir. 2021 yılında pandemi sebebiyle düzenlenemeyen fuar, bu sene gerekli tedbirler ile “Kitabın Büyülü Dünyası” sloganıyla konuklarını ağırlamayı planlıyor.

 

Uluslararası Berlin Edebiyat Festivali

Her yıl Eylül ayında Berlin’de düzenlenen bu renkli festival, çağdaş şiir, düzyazı, kurgu, çizgi roman, genç edebiyatı gibi birçok dalı bir araya getirir. Dünyanın dört bir tarafından yazarlar ve şairler eserlerini edebiyatseverlere sunmak için Berlin’de toplanmaktadırlar. Bunun yanı sıra festivalde tiyatrolar ve sergilerde düzenlenmektedir.

 

Brooklyn Kitap Festivali

New York’un en büyük ve en özgür edebiyat etkinliği olarak bilinen Brooklyn Edebiyat Festivali, 2006 yılında başlasa bile çok kısa zamanda geniş kitlelere yayılmıştır. Ulusal ve uluslararası yazarların bir araya geldiği etkinlikte çocuk günleri, yazarlarla röportaj veya imza günleri gibi programlar da yer almaktadır.

 

Buenos Aires Uluslararası Kitap Fuarı

Diğer festivallerden farklı olarak Buenos Aires Kitap Fuarı daha uzun edebiyatseverler ile bir arada oluyor. Halka açık olarak düzenlenen bu fuar neredeyse üç hafta sürüyor. Bu katılımcıların en beğendiği özelliklerden biri. Yayıncılık sektörünün içinde bulunan veya bulunmayı hevesi olan hemen hemen herkesi kapsayan etkinlikleri, söyleşileri ve konferansları her sene büyük ilgi odağı oluyor.

 

Uluslararası Paraty Edebiyat Festivali

Brezilya’nın önde gelen festivallerinden biri olan Paraty, temmuz aylarında Rio de Janeiro’da düzenlenmektedir. Çocuk oyunları ve kitapları için kendi içinde ayrı bir bölümü bulunan festivalde, konuklar için edebiyat atölyeleri ve edebiyat tartışma ortamları oluşturulmaktadır. Panayır eğlencesi ile gerçekleştirilen bu festival ile her yıl Paraty kasabası edebiyat merkezine dönüşüyor.

 

Sydney Yazar Festivali

1977’den beri her yıl mayıs ayında düzenlenen festivalde, Avustralya’nın yanı sıra dünyanın dört bir yanından binlerce yazar ve düşünür bir araya geliyor. Her yıl gündemde olan farklı bir konu seçilerek yazarlar arasında saygılı ve radikal bir tartışma ortamı oluşturuluyor. Her yıl 400’den fazla yazar, yaklaşık 80.000 izleyici ve 300’ü aşkın söyleşi ile düzenlenen bu etkinlik bölgesel kütüphanelerde ve toplum

merkezlerinde gerçekleştirilir.

 

        Dünyada bu yazıda yer verdiğimiz etkinlikler gibi onlarca kitap fuarı, edebiyat festivali veya yarışmalar düzenlenmektedir. Edebiyatseverleri bir araya getirmek, ödüller ile onları bu sanat dalına teşvik etmek ve heyecanlarını dinamik tutmak bu gibi etkinliklerin genel amaçları arasındadır.

       

        Madensanat.org olarak düzenlediğimiz Şiir ve Edebiyat Yarışması ile biz de üyelerimize bu tarz bir etkinliğe katılma imkânı sunuyoruz. Şiir ve edebiyatseverleri bir araya getirecek yarışmamıza kaydolarak hem yeteneğinizi sergileyebilir hem de ödüller kazanabilirsiniz.

bottom of page