top of page
Doğal Taş Koleksiyonculuğu
Yardımcı sayfalar - 1
Doğal Taş Koleksiyonculuğu
Doğal Taş Koleksiyonculuğu Nedir?

        Son yıllarda hayatımıza aksesuar veya dekorasyon objesi olarak giren doğal taşların çoğu minerallerin genellikle birbirlerinin altında hareket eden tektonik plakalar tarafından büyük basınç ve ısı altında bir araya getirilmesi ile oluşmaktadır. Bu doğa olayına metamorfizma adı verilmektedir. Mineraller bir araya gelir ve bazen erimeden farklı minerallere dönüşürler. Doğal taşların nadir ve değerli olmasının sebebi ise oluşması için çok uzun bir süreye ihtiyaç duymalarıdır.

        Doğada farklı özelliklere sahip yüzlerce taş ve mineral bulunsa da bunları değerli veya değersiz olarak ayırmamızı sağlayabilecek bilimsel bir ölçüt bulunmamaktadır. Diğerlerine göre daha az bulunan, görünüşü güzel ve etkileyici olanlar tarih boyunca insanların dikkatini çekmiş ve toplanmıştır. Doğal taşların önemli özelliklerinden birisi de kristal yapıları, ışık geçirgenlikleri ve ışığı yansıtma özellikleridir. Bu nedenle bazı doğal taşlara ışık altında bakıldığında değişik renk oyunları görülebilmektedir.

        Günümüzde doğal taşlar takı taşı, süs eşyası, hediyelik eşya gibi kullanılırken çok eski zamanlardan beri insanların doğal taşları biriktirdiğini ve koleksiyonunu yaptığını bilmekteyiz. Dünya üzerinde 3000 kadar mineral bulunmaktadır. Ancak bu minerallerden 100 kadarı doğal taş olarak koleksiyoncuların dikkatini çekmiştir. Bu taşlardan ise sadece yaklaşık 50 tanesi ülkemizde bulunmaktadır. Bu durum doğal taş koleksiyoncularına kısıtlı bir alan sağlasa da yine de çok tercih edilmektedir.

         Doğada bulunan bu değerli mineralleri bulup bir araya getirerek ortaya çıkarılan doğal taş koleksiyonları, sadece koleksiyoncular tarafından değil sanatseverler tarafından da ilgiyle takip edilmektedir.  Doğal taş koleksiyonculuğu yapmak isteyenler ise, kısıtlı taş imkânı olsa bile, aynı taşın farklı renklerini, kristal ya da doğal biçimleri ile işlenmiş örneklerini de toplayarak koleksiyonlarını genişletebilirler.

 

        Doğal taşlarla ilgili günümüzde sıkça rastlanan bir sorun olan yapay taşlar doğal taş koleksiyonu yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli konudur. Bilimsel gelişmeler ile laboratuvar ortamında doğal taşların yapay olarak üretilmesine yol açmıştır. Bu çalışmaların temelinde zor bulunan ve maliyeti pahalı olan taşları ucuza mal etme anlayışı yatsa da bu durum koleksiyoncular için büyük sorun oluşturmaktadır. Taş koleksiyonu yapanların alacakları taşların gerçek olmasına dikkat etmeleri ve gerçek taşları yapay olanlardan ayırt etmeyi öğrenmeleri gerekir.

 

        Koleksiyon yapmak bizi doğal taşlar dünyasına daha da yakınlaştıracaktır. Doğal taş koleksiyonu yapan kişiler taşları tanıma ve birbirinden ayırt edebilme özelliklerine sahip olması gerekmektedir. Müzelerde gördüğümüz eserlerden, antikacılarda gördüğümüz eski eşyalara, kuyumcularda ve takı dükkanlarında gördüğümüz takılara kadar çeşitli materyaller üzerinde kullanılan doğal taşların neler olduğunu bilmek hayata farklı bir gözle bakmak demektir. Doğal taş koleksiyonu yapmak, edineceğimiz bilgi birikiminin yanı sıra emek harcayarak bir şeye sahip olmanın önemini ve sahip olduklarımızın değerini bilmemizi bize öğretir.

bottom of page