top of page
Doğal Taş Koleksiyonculuğu
Yardımcı sayfalar - 4
Doğal Taşların Takı ve Aksesuar Olarak Kullanımı
Takı ve Aksesuar Olarak Doğal Taşlar

        Doğal taşların görkemi ve enerjisi tarihin eski zamanlarından beri insanların ilgisini yakından çekmekteydi. Kadim topluluklar doğal taşları keşfettikleri ilk andan beri onların ayrı bir enerjiye sahip olduğuna inanmaktaydılar. Bu sebepten dolayıdır ki doğal taşlar, binlerce yıldır şifa verici ve enerji dengeleyici olarak kullanılmıştır. 

        Ancak doğal taşlar günümüzde doğada bulunduğu haliyle kullanılamamaktadır. Bunun başlıca nedenlerinden biri maliyet iken bir başka sebep ise doğal taşlara ulaşmanın zorluğudur. Doğada saf halde bulunan taşların kullanılabilmesi için bazı sıralı işlemlerden geçmesi gerekmektedir.

        Özel makineler ve ekipmanlarla gerçekleştirilen bu işlemler sırasında muntazam olmayan taşlar, ‘tambur’ adı verilen makinelerde biçimlendirilir ve yuvarlatılır. Daha sonra ‘cilalama’ adı verilen parlatma işlemi uygulanır. Bu işlen sonrası doğal taşlarımız kullanılabilecek hale gelir.

        Bazı taşlar kristal yapılarına göre bazıları ise plaka şeklinde kesilerek kullanılırlar. Taşlara delik açmak ise sadece elmas uçlu özel matkaplar ile yapılabilmektedir. Bazen de doğal taşların renkleri daha koyulaştırılarak ya da farklılaştırılarak değişik görüntüler elde edilir. Bunun için taşlar ısısı ayarlanabilen fırınlarda belli derecelerde ısıtılır.

        Gelişen teknoloji sayesinde sıralı bu işlemler daha seri ve az maliyetli şekilde yapılabilmektedir. Ancak doğal taşları takı veya aksesuar olarak kullanmak isterken bazı olumsuz durumlarla karşılaşmanız mümkündür. Bu da yapay olarak üretilen doğal taşlardır. Doğada zor bulunan veya pahalı olan taşların laboratuvar ortamında üretimi yapılabilmektedir. Bu durum kolaylık olarak algılanabilmektedir. Ancak doğal taş koleksiyoncuları için oldukça tehlike arz etmektedir. Piyasada dolaşan taşların doğal ya da yapay olduğunu ayırt etmek ise koleksiyonculuların en önemli yeteneklerinden biri olmalıdır.

        Doğal taşların özellikleri ve yaydıkları enerji gibi bilgiler ilgileri tarafından bilinmekte ve merakla takip edilmektedir. Her doğal taşın farklı bir özelliği ve enerjisi olsa bile genel olarak insanları negatif düşüncelerden uzak tutmak amaçlı kullanılmaktadır. Kalbe yakın olduğu için kolye olarak kullanımı ve ana damarlarımızdan biri olan Arter damarına yakın olduğu için bileklik olarak kullanımı doğal taşların takı olarak en sık kullanıldığı alanlardır.

         Anti stres özelliği en büyük faydalarından biri olan doğal taşlar gece uykularında sorun yaşayan insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Vücuttaki dengeyi sağlarken de aynı zamanda öfke ve korku gibi duyguların da kontrol altına alınmasında büyük rol oynar.

        Sadece manevi özelliklerinde dolayı değil doğal taşlar maddi yönden de tercih edilmektedir. Bazı doğal taşların takı olarak vücutta taşınmasının veya eşya olarak evde bulunmasının kişinin maddi durumunu düzelteceğine ve para kapılarının kullanan kişiye açılacağına inanılır. Yine bilimsel bir kaynak bulunmamakla birlikte doğal taşlar şeker hastalığının, tansiyonun, kalp rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.  Taşların enerjilerini tam verebilmesi için de kişiler takı veya aksesuar olarak vücutlarında taşımayı tercih etmektedirler.

bottom of page