top of page
Müzik Sanatı
Yardımcı sayfalar - 1
Ulusal ve Uluslararası Müzik Yarışmaları

        Adı geçince aklımıza nota, şarkı, dans ve eğlence gelen sanat dalı olan müzik, gözle görülmeyen ancak ruhunuzun en derinlerine işlemesiyle hayatımızda büyük bir öneme sahiptir. İnsanın müziğe ihtiyacı olduğunu Türk şair Mevlâna “Müziksiz hayat hiçe benzer, müzik kalbin ve ruhun gıdasıdır. O gıdadan kimse mahrum kalmasın.” sözleri ile belirtmiştir.

 

      Her sanat dalında olduğu gibi müzik de kendi içerisinde belli yarışmalara ev sahipliği yapmaktadır. Bu yarışmalar katılımcı profili, odaklandığı müzik dalı veya kapsadığı alan bakımından farklılık gösterse de her birinin amacı bu sanat dalına olan ilgiyi arttırmak, sanatçıları teşvik etmek ve bir araya getirmektir. Ülkemizde ulusal çapta bu yarışmalar düzenlenmekle birlikte uluslararası olarak katılabileceğiniz yarışmalar da bulunmaktadır.

1. Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması

        Ülkemizde müzik sanatıyla ilgilenen gençleri keşfetmek, eğitimlerine destek vermek ve onlara özgüven kazandırmak amacıyla her sene Millî Eğitim Bakanlığı destekli Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması düzenlenmektedir. İlk ve orta öğretim öğrencilerinin ücretsiz olarak başvurabildiği yarışma, Türkiye’deki okulların yanı sıra yurt dışından da katılıma açıktır.

        Yarışmanın değerlendirilmesi halk oyları ve jüri puanlarıyla birlikte yapılır. Bu özelliği ile özgün bir etkileşim platformu olmaz özelliğini taşıyan yarışma şubat aylarında başvurular için genç yetenekleri sabırsızlıkla beklemektedir.

 

2. Ulusal Genç Solist Yarışması

        14 yıldır düzenlenen Ulusal Genç Solistler Yarışması, genç profesyonel ve üniversite olmak üzere iki kategoride yarışmaya başvuru almaktadır. Yarışmanın temel amacı ülkemizin zor koşullarda yetiştirdiği genç sanatçılarımıza hak ettiği imkânı verebilmektir. Genç sanatçılar bu yarışma vesilesi ile sanatseverlerle tanışma fırsatı bulmakta ve yeteneklerini daha ileri düzeye taşıma fırsatı bulmaktadır.

Ocak ve şubat aylarında başvuru alan yarışmaya katılım tüm halka açık ve ücretsizdir. Yarışma ödüllerinde genç sanatçıları destekleyecek burslar ve eğitim fırsatları da bulunmaktadır.

 

3.Cahit Koparal Flüt Yarışması

        2007 ve 2009 yıllarından sonra bu sene de düzenlenen Cahit Koparal Flüt Yarışması Türkiye’nin ilk ve tek flüt yarışmasıdır. Yarışma 2001 yılında hayatını kaybeden flüt sanatçısı Cahit Koparal’a adanmıştır ve geleneksel hale getirilmeye çalışılmaktadır.

4. Altın Mikrofon

        Türkiyenin en eski müzik yarışmalarından biri olan Altın Mikrofon Yarışması Hürriyet gazetesi tarafından 1965’te düzenlenmeye başlanmıştır. Türkçe Hafif Batı Müziği’ni desteklemek ve bu alanda sanatçılar yetiştirmek için başlatılan yarışmanın amacını Hürriyet gazetesi “Altın Mikrofon Armağanı Yarışması, batı müziğinin zengin teknik ve şekillerinden faydalanılarak yine batı müziği aletleriyle çalınmak suretiyle Türk musikisine yeni bir yön vermek için hazırlanmıştır.” şeklinde açıklamıştır.

 

5. Liselerarası Müzik Yarışması

        Türkiye’de düzenli olarak her yıl düzenlenen ve birçok lisenin merakla beklediği Liselerarası Müzik Yarışması ilk olarak 1998 yılında Kadıköy Belediyesi tarafından desteklenerek düzenlenmiştir. İlk düzenlendiği yıllarda sadece İstanbul’daki liseleri kapsamaktaydı ancak oluşan yoğun ilgiden dolayı tüm liseleri kapsayan bir yarışma haline geldi.

 

6. Madensanat.org Müzik Yarışması

        Madencilik sektöründe bulunan her yaştan ve tarzdan sanatçıları bir araya getirmeyi amaçlayan Madensanat.org müzik yarışması ile de üyeleriyle buluşmaya hazırlanıyor. İlerlenen günlerde belli olacak yarışma detaylarını ve tarihlerini kaçırmamak için siz de hemen üye olabilirsiniz.

bottom of page