top of page
Fotoğrafçılık Sanatı
Yardımcı sayfalar - 2
Nasıl daha iyi fotoğraf çekerim?

        Fotoğraf çekmek bir hobinin yanı sıra başlı başına bir sanat dalıdır. Her sanat dalında olduğu gibi kendine has incelikleri ve yöntemleri vardır. Bu yöntemler amatör ve profesyonel fotoğrafçılar arasındaki ince çizgiyi oluşturur. İster hobi olarak isterseniz meslek olarak fotoğrafçılık ile ilgilenin bu yöntemleri bilmek sizleri öne çıkartacaktır.,

  1. Işık Ayarlaması

        Fotoğraf çekme işinde daha yeniyseniz, detaylı kullanımını bilmiyorsanız flaş kullanmaktan kaçının. Işık huzmesinin bir anda görüntüye yansıması istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bunun yerine başlangıç seviyesinde taşınabilir ışık kaynakları kullanabilirsiniz. Daha başarılı sonuçlar ortaya çıkacaktır.

        Eğer yardımcı bir ışık kaynağınız yoksa ve flaş kullanmaktan kaçınıyorsanız objenin yerini veya açıyı değiştirerek doğru ışığı yakalayabilirsiniz. Açıyı ayarlarken ışığın vuruğu yerlerin yanı sıra vurmayıp karanlık bıraktığı alanları da kontrol etmeyi unutmayın.

   2. Fotoğrafta Anlam

        Her başarılı sanat eserinin arkasında kurgusu vardır. Fotoğraftaki kompozisyon ise onu kurgusudur. Fotoğrafın kurgusunu ise en iyi çeken kişi ayarlar. Çünkü fotoğraf o anın fotoğrafçının gözünden görülmesi ile oluşur.

        Nesnelerin yerini belirleyebilmek için görüntüyü hayali olarak 3 parçaya ayırıp yerleştirme yapabilirsiniz. Dijital makinelerde bu çizgiler kılavuz çizgileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

   3. Farklılıkları Arayın

        Sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla her gün çok ciddi bir fotoğraf bombardımanına tutuluyoruz. Bu yüzden artık bazı fotoğraflar bize sıradan gelmeye başlıyor. Herkesin aynı açıdan Galata Kulesini çekmesi gibi. Ancak insan doğası bilmediği şeye merak duyma üzerine kurulmuştur. Herkesten ve her şeyden farklı olan daha çok ilgi görür.

        Bir manzarayı veya bir objeyi sıradan açı, ışık ve renk kullanmak yerine kendi tarzınızı belirleyerek farklı detaylar kullanarak çekmeniz fotoğraf kalitenizi arttıracaktır.

   

   4. Renk Kullanımı

       Her ne kadar doğal görünüm bize en iyisi gibi gelse de bazen havanın bulutlu bazen ise güneş ışığının fazla olmasından istediğimiz renkler fotoğrafa yansımayabilir. Böyle durumlarda fotoğrafınızı daha iyi duruma getirmek için fotoğraf çekerken ayar yapabildiğiniz gibi çekim sonrası belli fotoğrafçılık programları ile de bu düzenlemeleri yapabilirsiniz. Renkleri kullanırken doğal görünümü de bozmamak isterseniz ayarlama yaparken aşırıya kaçmamakta fayda var.

   5. Ekipman Sağlığı

        Nasıl daha iyi görebilmemiz için gözlerimizin sağlığına dikkat ediyorsak, daha iyi fotoğraf çekmek için de makine ve ekipmanlarımızın sağlığına dikkat etmeliyiz. Makinenizin gözü olan lens kısmını sürekli temiz tutmaya çalışın. Ancak temizlerken lenslere uygun üretilen temizlik suyu ve bezi kullanmaya dikkat edin. Aksi halde çizilmelerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Lensin çabuk kirlenmesini önlemek için düzenli lens kapağı kullanmanızı tavsiye ederiz.

        Özellikle dış çekim sırasında fotoğraf makinenizi kullanmıyorken çantasında olmasına özen gösterin. Düşme, çarpma gibi durumlar fotoğraf makinenize hasarlar verebilir.  

bottom of page