top of page
Fotoğrafçılık Sanatı
Yardımcı sayfalar - 4
Makine ve Ekipman Seçimi
Makine ve Ekipman Seçimi

        Geleceğe izler bıraktığımız fotoğraflar çekerken o anların daha kaliteli olması için elimden gelen çabayı gösteriyoruz. Günümüzde sosyal medya kullanımının da artmasıyla fotoğraf paylaşımı oranı gün geçtikçe çoğalmaktadır. Kaliteli bir fotoğraf çekmek için elinizde üst düzey bir makinenin olması gerektiği gibi bir algı doğru değildir. Her ne kadar bu düşünce mantıklı gelse de doğru olan ihtiyacınıza uygun makine ve ekipman kullanmanız yönündedir.

 

        Fotoğraf makinesi ve ekipman belirlerken en iyiye değil de sizin için en uyguna odaklanmalısınız. İhtiyacınızı belirledikten sonra uygun makine ve ekipmana yönelmek sizi daha çok tatmin edecektir. İhtiyacınızı doğru belirlemek için ise kendinize bazı sorular sormalısınız.

Fotoğraf makinesini ne için kullanacağım?

       Fotoğraf makinesini günlük yaşamı, gezip dolaştığınız yerleri fotoğraflamak, aile bireylerini ölümsüzleştirmek veya anılarınızı saklamak içi kullanacaksanız size cep telefonu seviyesinde bir fotoğraf makinesi yeterli olacaktır. Ancak bu tarz makinelerin sensörleri küçük olduğu için eğer baskı almak veya albüm oluşturmak istiyorsanız iyi bir sonuç alamayabilirsiniz. Böyle bir fikriniz varsa hızlı kayıt yapan ve fotoğraf işleme hızı iyi olan kompakt bir makine tercih etmelisiniz.  

        Anılarınızı saklamanın yanı sıra detaylı ve kaliteli fotoğraflar çekerek yavaş yavaş fotoğrafçılık potansiyelinizi arttırmak istiyorsanız aynasız fotoğraf makinelerine yönelmelisiniz. Aynasız makineler hızlı netleme özelliği, değiştirilebilen objektifleri ve nispeten daha uygun fiyatları ile çoğu kullanıcının tercihi olmaktadır.

        Fotoğrafçılığa ilgi duyuyorum ve aktif olarak da yapmak istiyorum diyorsanız aynasız ve DSLR modellerine bakmalısınız. İkisi arasında karar verebilmek için ihtiyaçlarınızı daha iyi bilmeniz gerekir. Bu yüzden ikinci soruyla devam edelim.

Ne tür fotoğraflar çekeceğim?

        Eğer düğün, manzara, ürün çekimi veya portre gibi detay isteyen ve özel ışıklandırmaya ihtiyaç duyulan fotoğraflar çekecekseniz tercihen ilk olarak Full Frame (Tam Kare) bir DSLR makine almanız doğru bir karar olacaktır. Bu tür çekimlerde arka plan bulanıklığı, doğru renkler ve dinamik alan büyük önem taşır.

        Çekim yapacağını alan haber, spor, yaban hayatı veya aksiyon içerikli ise yine DSLR gövde makinler tavsiye edilir. Ancak hobi olarak işinizi yürütecekseniz croplu gövde tercih edebilirsiniz. Sokak fotoğrafçılığı veya bireysel amaçlım kullanacağınız makinede ise aynasız modeller yeterli olacaktır.

 

Fotoğraflarımı ne yapacağım?

        Görsel bir sanat olan fotoğrafçılık gösterilmeye ihtiyaç duyar. Hiç kimse fotoğraflarını hard disklere terk edilsin diye çekmez. Bu yüzden fotoğraflarınızı çektikten sonra nerede paylaşacağınız da fotoğraf makinesi seçimizle ilgilidir.

        Eğer sosyal ağlarda veya fotoğraf paylaşım sitelerinde yayınlamak istiyorsanız çok yüksek çözünürlüklü ve çok üst düzey gövdeli fotoğraf makinelerine ihtiyacınız yoktur. Baskı durumu söz konusu değilse 12-24 mp civarında çözünürlük sizin için yeterli olacaktır.

Ancak hedefiniz kitap, albüm gibi baskılarsa veya sergi ise 18 mp çözünürlüğün altına düşmemekte fayda var demektir. Hatta eğer düğün fotoğrafçılığı, ürün tanıtımı gibi çekimler yapacaksanız 36-50 mp gibi yüksek çözünürlük sizi tatmin edecektir.

 

        Bu üç soru ile hangi tür ve gövde yapısına sahip fotoğraf makinesine yöneleceğinizi belirleyebilirsiniz. İçinizde bulunan en iyiye sahip olma güdüsünün aksine ihtiyacınıza göre en iyisini bulmaya odaklanmalısınız. Çekilen fotoğrafların makineden önce sizin bakış açınıza göre şekillendiğini unutmayın.

bottom of page