top of page
Fotoğrafçılık Sanatı
Yardımcı sayfalar - 5
Türkiye'de ve Dünyada Fotoğrafçılık Federasyonları
Türkiye’de ve Dünyada Fotoğrafçılık Federasyonları

        Federasyonlar, küçük gruplar halindeki derneklerin birlik olması ve amaçlarını yaygınlaştırması için organize çalışmalar yürütmesini hedefleyerek kurulan tüzel kişiliklerdir. Ülkemizde en çok spor alanında karşımıza çıkan federasyon yapısı fotoğrafçılık alanında da görülmektedir.

        Türkiye’deki tek fotoğrafçılık federasyonu olan Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu 1980 sonrası kurulsa da federasyon kimliğini 2003’te kazanmıştır. TFSF fotoğrafçılık alanındaki tek federasyon olmasının yanında bir sanat dalına ait Türkiye’deki ilk federasyon olma özelliğini de taşıyor.

        Bünyesine bağlı bulunan fotoğraf dernekleri ile dayanışma oluşturmak, fotoğraf sanatının gelişmesini, öğrenilmesini ve yaygınlaşmasını sağlamak, toplumun sosyal ve kültürel yaşamına katkıda bulunmak, fotoğraf sanatı yoluyla ülkemizi yurt dışına tanıtmayı amaçlamak ve aynı şekilde dünya kültür ve sanatının ülkemizde tanınmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

        Düzenlediği ulusal ve uluslararası yarışmalar ile amatör veya profesyonel fotoğrafçıların eserlerini ödüllendiren TFSF, fotoğrafçılık eğitimi konusunda da çalışmalar yürütmektedir. Bünyesinde bulunan dernekler tarafından düzenlenen çekim atölyeleri, fotoğraf okuma etkinlikleri veya fotoğraf sergileri gibi çalışmalara destek vererek sanat dalına olan ilgiyi arttırmayı hedeflemektedir.

Dünyada Fotoğrafçılık Federasyonları

        Dünyada çoğu ülke kendi fotoğraf sanatı federasyonuna sahip olsa da uluslararası veya kıtalararası federasyonlar daha katılımcı ve aktif rol sağlamaktadır. Ülkelerin fotoğraf sanatı federasyonları ile ortak çalışmalar yürüten yapıların başında Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (Fédération Internationale de l’Art Photographique) gelmektedir. 1950 yılında kurulan FIAD, 103 ülkedeki üyeleriyle dünyadaki en büyük fotoğraf federasyonudur. Ülkemizdeki fotoğraf federasyonu TFSF de FIAP üyesidir. Son olarak 2021’de Fransa’da düzenlediği 29. FIAP Renk Bianeli ile fotoğrafçılık camiasında başarılı bir etkinliğe imza atmıştır.

        Avrupa ülkelerindeki profesyonel fotoğrafçıları bir araya getirmeyi amaçlayan Avrupa Profesyonel Fotoğrafçılar Federasyonu (Federation of European Professional Photographers), 1999’dan beri kâr amacı gütmeden çalışmalarını sürdürmektedir. Avrupa’nın her ülkesindeki fotoğrafçıları ve fotoğrafçılık çalışmalarını destekleyen, uluslararası düzeyde saygın bir kuruluş olan FEP’in 50 binden fazla profesyonel fotoğraf sanatçısı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ulusal dernekler tarafından temsil edilmeyen Estonya, Moldova Cumhuriyeti gibi ülkelerden de bireysel üyelikleri bulunmaktadır.

        Bir başka ulusal fotoğraf sanatı federasyonu ise Hint Fotoğrafçılığı Federasyonudur (Federation of Indian Photography). Hint Yarımadasında çalışmalar yürüten federasyon, 1952 yılında kurulmuştur. Düzenlediği fotoğraf yarışmaları, dergi yayınları, atölyeler ile aktif olarak çalışmalarını yürüten FIP, 1500’den fazla üyeye sahip FIAP üyesidir.

        Ülkelerin fotoğraf federasyonlarının yanı sıra üst kuruluş olarak ortaya çıkan kıtalar federasyonları çoğu kıtada aktif olarak varlığını korumaktadır. Bunlardan biri olan Batı Avustralya Fotoğraf Federasyonu (The West Australian Photographic Federation), fotoğrafçılık ve kamera kulüplerini temsil eden ve destekleyen bir kuruluştur. Fotoğrafın özellikle sanat formu olarak tanıtılmasını ve tanınmasını amaçlar. Üyeler arası fikir alışverişine oldukça önem veren WAPF, fotoğrafçılıkla ilgili yeni görüşlere ilgili ve gelişen teknolojiye ayak uyduran bir yapı ortaya koymaktadır.

        1962’de ortaya çıkan ve 33 üyesiyle bağlı kuruluşların çatı kuruluşu olarak ortaya çıkan Güney Avustralya Fotoğraf Federasyonu (The South Australian Photographic Federation) ise başlangıçtan uzmanlığa kadar tüm fotoğraf meraklıları için eğitim, burs, atölye çalışmaları yürütmektedir. Diğer federasyonlar ile dostça rekabet anlayışını benimseyen SAPF, fotoğrafçılığın teşviki için etkinlikler organize etmektedir.

        Tüm bu federasyonlardan farklı olarak karşımıza çıkan Amerika Fotoğraf Topluluğu (Photographic Society of America) 1934 yılında kurulmuştur. Bireysel fotoğrafçılar kuruluşu olarak ortaya çıkan PSA dernek üyeliklerini de kabul etmektedir. Ancak hiçbir ülkede federasyon veya kulüp düzeyinde iş ortakları bulunmamaktadır. Bireylerarası kültürleşmeyi fotoğraf sanatı ile hedeflemektedir.

bottom of page