top of page
Fotoğrafçılık Sanatı
Yardımcı sayfalar - 6
Fotoğrafçılık Terimleri
Fotoğrafçılık Terimleri

        Fotoğraf çekmeye başlamadan önce gerek kullandığınız makine ile ilgili gerekse fotoğraf çeşitleri ile ilgili kullanılan terimleri bilmediğiniz zaman izlediğiniz videoların veya okuduğunuz yazıların havada kaldığını hissedebilirsiniz. Her işin kendine ait bir dili ve terimleri bulunur. Eğer buna yabancı iseniz de işin içine girip profesyonelleşmeniz zor olur.
 

Bunun için sizlere fotoğrafçılık alanında önünüze çıkabilecek terimleri derledik.
 

1. Vizör

Aslında vizörün ne olduğunu biliyor ancak isminin o olduğunu bilmiyoruzdur. Fotoğraf makinesinin önünde, dürbün kısmında bulunan görüntünüzü sınırlarıyla kesmeden ve taşırmadan alabilmenizi sağlayan bir düzenektir.  Görüntüyü çerçeveleyip izleme şansı sunar.

2. Objektif

İnce ve kalın merceklerden oluşan optik bir sistem olan objektif, yakalamak istediğiniz görüntünün film üzerine net olarak yansıtılmasını sağlar. Lens ile karıştırılabilir. Ancak lens, tek bir optik elemandır.

3.  Diyafram

Fotoğrafın ışık ile arasındaki ilişkiyi düzenleyen diyafram objektifin önüne olan ve fotoğrafın detaylarını belirleyen mekanizmadır. Filmin ne kadar ışık yoğunluğu alacağını kontrol eder. Diyafram açıklığı pozlamayı ve alan derinliğini yakından etkiler.

4. Alan Derinliği

Alan netliği veya DOF olarak da karşımıza çıkabilen alan derinliği, fotoğrafta üzerine odaklama yapılan objenin önünde veya arkasında oluşan netlik sahasını ifade eder. Portre fotoğraflarda arka tarafın flu olması veya manzara fotoğraflarında daha geniş alanın net olması alan derinliğinin ayarlanması ile oluşur.

5. Pozlama Süresi

Fotoğraf çekiminde görüntüyü yakalama süresi deklanşöre basıldığı andan diyaframın açılıp kapanmasına kadar olan süredir. Bu süreye pozlama süresi denir.

6. Enstantene

Fotoğrafın ne kadar sürede çekileceğini yani pozlama süresini ayarlayan sistemdir. Enstantene süresi saniyelerle ifade edilir. Çekeceğiniz görüntünün hareketini dondurmak istiyorsanız yüksek enstantene, devamlılığını sağlamak istiyorsanız düşük enstantene kullanmalısınız.

7. ISO Değeri

ISO değeri fotoğraf makinenizin ışık karşısında duyarlılığını ve hassasiyetini ayarlayan bir sistemdir. ISO değeri ne kadar düşük olursa ışık karşısında duyarlılık o kadar düşük olur ve ISO değeri ne kadar düşük olursa hassasiyet o kadar artar.

8. Kontrast

En basit tabiriyle kontrast fotoğraftaki en aydınlık alan ile en karanlık alan arasındaki poz farkını ifade eder. Fark büyüdükçe kontrast değeri de büyür. Zıt özellikleri öne çıkaracağınız bir fotoğraf çekmek istiyorsanız kontrast değerini kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

9. Gren

Fotoğrafta meydana gelmiş gri, ince veya iri halkalardan oluşan karlanmaya Gren adı verilir. Yüksek film sürati karlanmayı oluşturur. Çekim hatası olarak görülen Gren sanatsal efekt olarak da kullanılmaktadır.

10. Obturatör

Fotoğraftaki ışık miktarını ayarlamada kullanılan iki değişkenden biri olan obturatör, filmin ışığa ne kadar süre maruz kalacağını belirler. Genellikle siyah bez veya çelikten yapılmış olarak karşımıza çıkar ve otomatik açılıp kapanır. Fotoğraf makinesinin en kolay bozulan ve en zor tamir edilen parçasıdır.

Tabi ki bilmeniz gerekenler bunlardan ibaret diyemeyiz. Ancak başlangıç seviyesindeyken bu terimlere hâkim olmanız sizi profesyonelliğe daha hızlı yaklaştıracaktır.

 

bottom of page