top of page
Heykel Sanatı
Yardımcı sayfalar - 1
Heykel Müzeleri
Türkiye’den ve Dünyadan Heykel Müzeleri Örnekleri

        Gittiğimiz, gezdiğimiz yerlerin tarihini merak ettiğimi anda her zaman ilk durağımız müzeler olmaktadır. Müze denince akla gelen ilk şeylerden biri de tabii ki heykeller. Bu heykeller bazen geçmiş dönem insanların yaşamlarından bizlere bilgi verirken bazen de dini inanışları anlamamızı sağlıyor.

Köklü bir tarihe sahip olan Anadolu toprakları müzeler bakımından da oldukça zengindir. Her biri birbirinden ilgi çekici eserlere ev sahipliği yapan müzeleri ziyaret etmek de bir o kadar keyifli olmaktadır.

Sadece ülkemiz değil dünyanın her yerinde ziyaret edebileceğiniz heykel müzeleri bulunmaktadır.

   1. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

        1930 yılında Atatürk’ün onayıyla yapımına başlayan müze binası görkemli yapısıyla bugüne kadar birçok kuruluşa ev sahipliği yapmıştır. 1975 yılında ise Kültür Bakanlığı’na aktarılıp, müzeye dönüştürülmesi için çalışmalar başlandı. İçerisinde Kâmil Sonat, Mahir Tomruk gibi Cumhuriyet dönemi heykeltıraşlarının yanı sıra yabancı eserleri de bulunmaktadır. Bunlardan en dikkat çekeni Fransız heykeltıraş Emile Andre Boisseau’ya ait Saz Çalan Çocuk heykelidir.

   2. MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi

        İstanbul’un köklü okullarından bir olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesine ait müze 1937 yılında Türkiye modern sanatının başlıca eserlerini korumak ve kamuyla paylaşmak amacıyla kuruldu. İstanbul’un önemli kültürel mekanlarından biri olan müze, Geç Osmanlı’dan 20. yüzyılın sonuna uzanan koleksiyonu ile Türkiye’nin batılı anlamda ilk sanat müzesi olma özelliğine sahiptir.

   3. İzmir Resim ve Heykel Müzesi

        Her ne kadar müzeler bizlere geçmişten izleri taşısa da İzmir Resim ve Heykel Müzesi geleceğe de adını yazmakta kararlı. Tanzimat döneminden günümüze plastik sanatların sergilendiği bir müze olan İzmir Resim ve Heykel Müzesi’nin koleksiyonu her geçen gün zenginleşmektedir. Müzeye ait eserler, yine müzede düzenlenen atölyelerde restorasyon çalışmaları ile geleceğe kazandırılmaktadır.   

   4. Tasarım Sanatı Akademisi (Floransa, İtalya)

        İtalya’nın en popüler tatil rotalarından biri olan Floransa müzeleri ile de adından söz ettirmektedir. Bu sanat dolu şehirde bulunan Tasarım Sanatı Akademisi dünyanın en güzel heykeli olarak kabul edilen Michelangelo'nun Davud isimli heykelini de kendi içerisinde barındırıyor.

   5. Louvre Müzesi (Paris, Fransa)

        Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi seçilen Louvre Müzesi, sanatın ve aşkın başkenti sayılan Paris’te bulunmaktadır. 7 ayrı bölümden oluşan müzenin heykel koleksiyonu adeta heykel deposunu andırmaktadır. Bu zengin heykel çalışmalarının arasında Neoklasisizm akımına ait en önemli parça olan Antonio Canova’nın Psyche Revived by Cupid eseri gözde niteliğindedir.

   6. Orghese Galerisi (Roma, İtalya)

        Roma’da özel bir koleksiyona ev sahipliği yapan müze ziyaretçilerine önceden randevu vermesiyle diğer müzelerden ayrılmaktadır. Benini heykelleri ile çevrili müzede sanatseverler sadece iki saat içeride kalabiliyorlar. Ancak yine de meşhur Apollo ve Dafni heykelini görebilmek için bile çok sayıda misafir randevu için başvurmaktadır.

bottom of page