top of page
Heykel Sanatı
Yardımcı sayfalar - 3
Yarışmalar
Heykel Sanatı Alanındaki Başlıca Yarışmalar

        Genç sanatçıların geniş sanat çevreleri tarafından tanınmalarında önemli bir rolü olan sanat yarışmaları ve sergileri, sanat üretiminin devamlılığı konusunda da ciddi bir teşvik sunuyor. Bunun yanı sıra sanatçılar için önemli bir rehber niteliğinde olan yarışmalar, her sene başarılı sanatçıları ödüllendiriyor.

        Plastik sanatların üç boyutlu sergilenmesi olarak tanımlayabileceğimiz heykelcilik de Türkiye’de ve dünyada üzerine yarışmalar düzenlenen sanat dallarından biridir.

   1. Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü

        Akbank 40. Günümüz Sanatçıları Yarışması Ödülü, çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat iş birliğiyle her sene düzenleniyor. Üstelik sanatçılar bu yarışmaya bireysel olarak katılabilecekleri gibi grup olarak da katılabilme şansına sahiptirler.

   2. BASE

        Türkiye’deki tüm Güzel Sanatlar Fakültelerinin ortak buluşma noktası olan BASE Türkiye, her yıl Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin resim, heykel, fotoğraf ve video, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, baskı sanatları, cam ve seramik, tekstil bölümlerinden yeni mezun öğrencilerin çalışmalarını aynı çatı altında bir araya getiriyor.

        Heykelcilik alanındaki sıra dışı yarışmaları ile her sene adından söz ettiren BASE Türkiye, aynı zamanda koleksiyonerlerin, sanatseverlerin ve yaratıcı endüstrilerin de genç yetenekler keşfetmesine aracı olma misyonu taşıyor.

   3. Elgiz Müzesi Teras Heykel Sergileri

        Teras Sergileri, Elgiz Müzesi tarafından genç heykel sanatçılarını desteklemek ve heykel sanatına yeni bir sergileme alanı kazandırmak amacıyla, 2012 yılında başlatılmıştır. 1500 metrekarelik açık hava sergi alanı son 10 yıldır sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Her yaş, eğitim ve tarzdan katılımcıya açık olan yarışmada kazanan sanatçıların heykelleri açık hava teras sergisinde sergilenmeye hak kazanmaktadır.

   4. Genç Sanat Yarışması

        Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığının düzenlediği Genç Sanat yarışması, günümüz sanatının başlıca dinamikleri olan fotoğraf, heykel, seramik, grafik, obje vb. üretimleri, ülkemizdeki güncel sanatı ve sanatçıları desteklemek amacıyla düzenlenmektedir. Yarışma aynı zamanda yaratıcı genç sanatçıların keşfedilmesini, yenilikçi üretimleri arttırmayı ve bu eserlerin geniş kitlelerce izlenmesini hedefler.

Üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan veya mezun öğrencilerin katılabildiği yarışma, 35 yaş altı katılımcı sınırıyla genç sanatçılara öncelik tanımaktadır.

   5. Milliyet Sanat “Heykelde Yeni Keşifler” Yarışması

        Türkiye’nin en köklü sanat ve kültür dergisi Milliyet Sanat’ın düzenlediği Heykelde Yeni Keşifler’ yarışması henüz keşfedilmemiş yetenekleri desteklemeyi, özellikle galerilerde temsiliyeti olmayan sanatçılara yeni kapılar açmayı ve Türkiye’de heykel sanatının gelişmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Başarılı sanatçılara eserlerini sergileme şansı verem bu yarışma, ayrıca sanatçıları yurt dışı sanat eğitimi konusunda da desteklemektedir.

   6. İstanbul Rotary Sanat Ödülü Yarışması ve Sergisi

İstanbul Rotary Kulübü Derneği sanatçılara destek olmak ve ülkemizin sanat alanındaki gelişimine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği yarışma ve sergi her geçen yıl katılımcı kitlesini genişletmektedir. Heykel sanatının aktif olduğu bu yarışmaya sanatçılar ayrıca resim, fotoğraf, seramik veya dijital sanata ait eserleri ile de katılabilmektedirler. 

bottom of page