top of page
Heykel Sanatı
Yardımcı sayfalar - 6
Madenci Heykelleri
Dünyadan Madenciler İçin Yapılmış Heykeller

        İnce ince işlenen, milim milin yontulan ve üç boyutlu olarak karşımıza çıkan sanat dalı olan heykel sanatı, ortaya çıktığı ilk zamanlardan beri güçlü kudretli kişileri simgelemek için yapılmıştır. Tarih boyunca krallara, hükümdarlara onları övmek için yüzlerce heykel yapılmıştır. Modern tarihte ise bu durum farklılaşmıştır. Heykeller toplumsal hafızayı güçlendirmek için yapılır olmuştur. Anıt veya büst şeklinde karşımıza çıkan heykeller ile, halkın içinden kişiler de bu sanatın eserlerinde görülmeye başlanmıştır.

Sanayi toplumuna geçtiğimizden beri maden ocakları ve madenciler ile ilgili onlarca olay yaşanmış ve tarihte yer edinmiştir. Tarih ile sanat eş zamanlı ilerleyen iki olgu olduğu için bu olaylar da sıkça heykel sanatına yansımıştır.

        İşte karşınızda dünyadan madenciler adına yapılmış heykel örnekleri.

   1. Jigger – Midlands

        Uzun yıllardır kömür madenlerine ev sahipliği yapmış ve bu yüzden artık “Kara Ülke” olarak bilinen bölgede, hem kasabadaki bugüne kadar emek vermiş tüm kömür endüstrisi çalışanlarını hem de 1951’de kaybettikleri maden işçilerini anmak için dev bir heykel bulunmaktadır. Şehrin girişindeki döner kavşakta bulunan, heykel paslanmaz çelikten yapılmıştır. Araştırmalar göre kasabanın yüzde 80 gibi ciddi bir kesimi madencilik endüstrisinin farklı bölümlerinde aktif olarak çalışmıştır.

   2. Ulusal Maden Anıtı – Kanada

        Kanada'nın madencilik başkenti Sudbury, Ontario'da körfeze bakan Bell Park'ta yer alan bu etkileyici anıt, 15 yüksekliğinde ve etkileyici bir tasarıma sahiptir. Bu heykel, kazmaları ve baltalarıyla elinde hiçbir şeyi olamayan ilk maden arayıcısından, sofistike ekipmanlara sahip günümüz madencilerine kadar tüm madencilere övgü amacıyla yapılmıştır. Kelimenin tam anlamıyla yüzlerce madenci heykelin her iki tarafına da çalışıyor ve kolektif çalışmaları, dünya yüzeyinin altında ne olduğunu çıkarmaya çalışan iki dev el olarak birleşiyor.

   3. Kömür Madencisi – ABD

        Polonyalı sanatçı John J. Szaton tarafından yapılan bu heykel, madencilik endüstrisinde hayatlarını kaybeden kömür madencilerinin anısını yaşatmak için ortaya çıkmıştır. Indianapolis eyalet başkentinde halka açık bir alanda bulunan heykeldeki maden işçisinin elinde kazma bulunmaktadır ve onu gururla omuzlarına yerleştirmiştir. Başı dik, anlı açık bu madenci, tüm maden çalışanlarının cesaretini temsilen halen ayakta durmaya devam etmektedir.

   4. Kömür Madencisinin Gaz Testi – İngiltere

        İngiltere’nin Nottinghamshire bölgesindeki yapay bir tepenin üstüne yerleştirilmiş heykel, maden ocağında gaz kontrolü yapan bir işçiyi karşımıza çıkarmaktadır. Bulunduğu bölge uzun yıllardır kömür ocakları tarafından kullanılmaktaydı. Daha sonra meclis kararı ile bölgede ağaçlandırma çalışmaları başlatıldı ve eski halinden uzaklaştırılmaya çalışıldı. Yine de uzun yıllardır orada emek veren, çalışan ve maalesef ki hayatlarını kaybeden madencilerin anısını yaşatmak için bir anıt yapılması istendi. “Kömür Madencisinin Gaz Testi” heykeli bu şekilde ortaya çıktı ve şehrin en yüksek noktasına konumlandırıldı. Bu şekilde her açılan görülebilmektedir.

bottom of page