top of page
Müzik Sanatı
Yardımcı sayfalar - 2
Madencilik Konulu Şarkılar
Ülkemizden ve Dünyadan Madencilik Konulu Şarkılar

        Endüstriyel uygarlığın başlangıcından beri sosyal yaşamın bir köşesinde kendine yer bulmuş madencilik sektörü, bugüne kadar sayısız insana iş kapısı olmuştur. Bu kadar tarihi eski olan bir meslek kolunun kültüre yansımasıyla bol maden ve madenci şarkıları oluşmuştur. Bu şarkılar bazen madencilerin söyledikleri şarkılar bazen de madencilere adanan şarkılar olmuştur.

Çalışırken tempo tutturan şarkılardan tutun da acıları, sevinçleri paylaşan veya gururu ifade eden şarkılara kadar çeşitli kategorilerde şarkılar bulmak mümkün. Üstelik hemen her dilde ve her kültürde.

  1. Florence Reese – Which Side Are You On?

Kendisi de bir madenci kızı ve madenci eşi olan Florence Reese tarafından sözleri kaleme alınan şarkı, 1931 yılında Amerikan Maden İşçileri Birliği grevindeki durum karşısında yazıldı. Daha sonra birçok madenci grevinde söylenir hale gelmiş ve popülerlik kazanıştır.

 

   2. Merle Travis – Sixteen Tons

1946 Merle Travis tarafından ilk kaydı yapılan bu şarkı daha sonraki yıllarda da farklı sanatçılar tarafından seslendirilmiş ve çeşitli albümlerde yer almıştır. Şarkıdaki çoğu söz Merle Travis’in madenci olan babasının onlara yazdığı mektuplarda söylediklerinden oluşması da şarkının dinleyiciler tarafından beğenilmesinde katkı sağlamıştır.

   

   3. Woody Guthrie – 1913 Massacre   

Bir folk müzik sanatçısı olan Woody Guthrie işçiler ve madenciler üzerine çok sayıda şarkı yazmış bir sanaçıdır. 1913 yılında madencilerin bulunduğu bir baloda geçen olayı anlattığı şarkısı, Bob Dylan’nın kariyerinin başında çokça söylediği şarkılardan biri olmuştur.

 

   4. Victor Jara – Cancion del Minero

Latin Amerika’nın insan hakları abidelerinden biri olan Victor Jara, şarkılarında çoğunluka barış, aşk ve toplumsal adaletten bahsetmektedir. Madenci şarkısı olarak geçen bu şarkı da diğer eserleri gibi sakin ama bir yandan da sizi başka dünyalara götürecek bir ezgi olarak karşınıza çıkıyor.

 

   5. Lee Dorsey – Working in the Coal Mine

Working in the Coal Mine madencilik ile ilgili eğlenceli popüler şarkılara güzel bir örnek niteliğindedir. 1966’da kaydedilen ilk verisyonu dinleyiciler tarafından çok sevilince 1981 yılında yeni bir yorumla tekrar dinleyicisi ile buluştu ve iki kez müzik listelerinde yer aldı.

 

   6. Cem Karaca- Maden Ocağının Dibinde

Türkiye’nin sevilen sanatçısı ve bir halk değeri olan Cem Karaca tarafından seslendirilen şarkının sözleri dönemin başarılı isimlerinden Asım Tanış’a aittir. Cem Karaca’dan sonra Kurtalan Ekspres ve Hayko Cepkin tarafından da saygı albümlerinde seslendirilmiş olan şarkı büyük ses getirmiştir.

 

   7. Selda Bağcan- Maden İşçileri

Toplumsal hayata şarkılarının çoğunda değinen Türkiye’nin güçlü seslerinden olan Selda Bağcan’ın maden işçileri için yazdığı şarkı 1976 çıkışlıdır. O zamandan beri dinleyiciler tarafından sevilerek dinlenmekte olan şarkı bir maden işçisinin ağzından yazılmasıyla madenciler için ayrı bir öneme sahiptir.

 

   8. Emir Can İğrek – Yerin Altındayım

Türkiye’den yeni dönem şarkıcılarından olan Emir Can İğrek de söz ve müziği kendine ait olan Yerin Altındayım şarkısı ile madencilik sektörünü unutmayan sanatçılar arasındadır. Genç dinleyicilerin sevdiği bir isim olan Emir Can İğrek, bu şarkıyla kısa sürede güçlü bir dinleyici kitlesine sahip olmuştur.  

bottom of page