top of page
Müzik Sanatı
Yardımcı sayfalar - 4
Madencilerin Güçlü Sesi
Madencilerin Güçlü Sesi: Woody Guthrie

        Geçmişten günümüze madencilik alanında birçok şarkı kaleme alınmış ve bestelenmiştir. Hala da bu süreç devam etmektedir. Toplumsal olaylarla içli dışlı olan sanatçılar albümlerinde veya konserlerinde madenci şarkılarına yer vermeye çalışmaktadır. Ancak her sanatçı bu konuda birkaç şarkıdan ileri geçmemiştir. Oysaki tarihte öyle bir isim vardır ki, madenciler için en çok şarkı yazan isim olarak kendini tarihe yazdırmıştır. O kişi Amerikalı şarkı sözü yazarı ve folk müzik sanatçısı Woodrow Wilson Guthrie’dir. Woody Guthrie olarak sahne alan sanatçı yazdığı şarkılarda da sık sık toplumsal konulara değinmekteydi.

 

        Annesinin müziğe olan hayranlığı onu genç yaşta etkisi altına almıştı. O da müzikle uğraşmak istiyordu ama ne yapacağınız çözemiyordu. Guthrie 8 yaşındayken oturdukları bölgede petrol bulundu. Küçük bir tarım ve demiryolu kasabası olan kasabası artık petrol ile patlama yaşıyordu. Guthrie bu durumu hayranlıkla izledi ancak kasabanın zenginleşmesi çok kısa sürmüştü. Bu yükselişi takip eden düşüş yıllarında Guthrie artık her şeyi daha iyi anlıyordu. Kasaba halkının bu düşüşten ağır bir şekilde etkilenmesini en derinlerine kadar hissetmesi onu artık toplum acılarına daha duyarlı olmasına yol açtı. Otobiyografisinde hayatında bu olayın onu derinden etkilediğine özellikle değinmiştir.

 

       İlk gençlik yıllarında sadece harçlığını çıkarabilmek için müzik yapmaya başlasa da tavernalarda, yük trenlerinde şarkı söylemek onu kısa süre içerisinde üne kavuşturmuştu. O yıllarda yurtlarından edilmiş pek çok insanın derdine ortak olabilmek ve ezilenlerin sesi olabilmek için şarkı yazmaya başladı. "Do Re Mi", "Pretty Boy Floyd" ve "Dust Bowl Refugee" gibi şarkılar bu zor zamanlarda ortaya çıkan eserlerden sadece birkaçı.

     

        İlk albümünü çıkardıktan sonra madenciler ile yakından tanışması gerçekleşti. Kuzey Pasifik’e yaptığı seyahatte gerçekleşen bu tanışma sonrası Guthrie, oradan ayrılamadı. Bunun yanı sıra New York’taki arkadaşlarının da buraya gelip aktivist müzik yapması konusunda öncülük yaptı. “Grand Coulee Barajı” ve “Roll” gibi iyi bilinen besteleri Kuzey Pasifik’teki sorunların bir göstergesi olarak ortaya çıkmıştır.

 

        Yıl 1960’ları gösterdiğinde Woody Guthrie kendi başına önemli bir şarkıcı-söz yazarı olacak olmuştu. 20. yüzyılın ortalarında Amerika’daki siyasi dalganın gerici ve muhafazakâr hale gediğini düşündüğü için halkın yeniden canlanmasına ilham veren politik yüklü şarkılar yazmaya ve söylemeye devam etti.

 

        Madenciler ile ilgili yazdığı en ünlü şarkısı ‘1913 Massacre’ olsa da gerek maden konulu gerekse işçi hakları konulu onlarca şarkısı bulunmaktadır. Hem yaşadığı hem de tarihten öğrendiği onca olay üzerine şarkılar yazan Guthrie, işçi sınıfı arasında madencilere özel bir ilgiyle yaklaşmaktaydı. ‘Ludlow’, ‘Miner's Song’ gibi yıllar geçse de eskimeyecek olan şarkıları, yeniden düzenlenerek dinleyicilerle yakın zamanda bir buluşma gerçekleştirmişti.

 

        Üzerinden yıllar geçse de insanların aklına hala dinlediklerinde o günler gelmektedir. Bu durum da Guthrie’ı ölümsüz bir sanatçı yapmaya yetiyor.

bottom of page