top of page
Müzik Sanatı
Yardımcı sayfalar - 1
Ortak Kavramlar
Madencilik Şarkılarında Kullanılan Ortak Kavramlar

        Şarkılar bir toplumun veya çağın vazgeçilmez eserleri olmasının yanı sıra tarihinde taşınan izlerin aktarıldığı bir sanat dalıdır. Bazen bir şarkı bize yazıldığı dönemle ilgili çarpıcı detayları gösterebilirken bazen de o zaman yaşanan duyguların içimize işlemesine yardımcı olabilir.

 

        Toplumun en içinde bulunan madencilik sektörü de yer yer bu şarkılara konu olmuştur. Şarkılar her zaman farklı olay veya durumlardan esinlenip ortaya çıksa da veya farklı kültürlere ait olsa da bazı ortak kavramlarda her zaman buluşmuşlardır.

     

       Madensanat.org olarak bu inceleme yazımızda bu ortak kavramların ne olduğuna ve neden madencilik konulu şarkılarda sıklıkla geçtiğini inceleyeceğiz.

  • Gece/Karanlık: Madencilik sektörü çalışma sahasına bakıldığı zaman yeraltından oluşan bir alan görmekteyiz. Böyle bir sahada geçen veya orayı anlatan şarkılarda da karanlık gece gibi kavramların kullanılması kaçınılmazdır. Günün büyük bir kısmını gün ışığından uzak geçiren bu sektör için bu kelimler çok tanıdıktır ve olayları durumları anlatabilmek için sıkça kullanılır.

 

  • Yük/Ton: Dünyanın neresinde olursa olsun madencilik sektörü taşımacılık üzerinden ilerleyen bir sektördür. Hal böyle olunca yaptıkları işin detaylarını veya günlük çalışma koşullarından bahsederken bu ve bunlar gibi kelimelere yer verirler. Sixteen Tons şarkısı bunun en önemli ve ilk akla gelen örneklerinden biridir.

 

  • Emek: Her sektörde belli bir emek sarf etmek söz konusudur. Ancak madencilik sektörü bu konuda yadsınamaz bir konuma sahiptir. Yaptıkları işlerin topluma olan yarar kısmını da düşünüldüğünde bu kavramların bulunma sıklığı anlam kazanmaktadır.

 

 

  • Kullanılan Araç Gereçler: Madencilik sektörü kazma, kürek gibi kavramların sıkça karşımıza çıktığı bir sektördür. Madenciler tarafından yazılan veya madencilere adanan şarkılarda kazma, kürek gibi terimleri sıkça duyarız. Bunun yanı sıra eylem olarak da yapılan işlere ait eylemler oldukça fazladır.

 

  • Yürek/Cesaret: Bu şarkılar genellikle madencilere üç vermek ve onların yaptıkları onurlu işi yüceltmek adına yazıldığı için cesaretlerini ve azimlerini nitelemek için bu kavramlar sıklıkla kullanılır.

 

  • İnmek/Çıkmak: Madenciliğin her alanında çalışma sahası yerin altında olduğu için bu kavramlar madencilere çok yakındır. Günlük hayatlarında çalışmak için kullandıkları bu eylemlerin şarkılarına da yansıması da doğaldır.

 

  • Aile/Çocuk: Çalışmanın doğası gereği her işçi evinden ve ailesinden uzakta çalışmaktadır. Gün içinde ailesini veya çocuklarını göremeyen işçiler onlara karşı hasret duyarlar. Maden sektörü çalışanları bu hasret duygusunu en içten yaşayanlardan biri olunca şarkılarında da sıkça karşımıza çıkmaktadır.

 

      Dünyanın her toplumunda endüstri çağından beri madencilik sektörü aynı sorunlarla baş etmiş, aynı mücadeleleri vermiş ve aynı olaylarla karşılaşmıştır. Şarkıların konusu, hikayesi veya yazıldığı zaman farklı olsa da gördüğünüz gibi kullanılan kavram ve terimler benzerlik göstermektedir. Bunun sebebi her kültürde madencilik sektörü çalışanlarının aynı yaşam tarzı ve sorunlara sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

bottom of page