top of page
Resim Sanatı
Yardımcı sayfalar - 1
Resim Yapmaya Nereden Başlanmalı?
Resim Yapmaya Nereden Başlanmalı?

        Yeni bir hobi edinmek veya yıllardır ilgi duyduğunuz resim sanatına bir yerden başlamak istiyorsanız henüz geç kalmış sayılmazsınız. Öncelikle bilmeniz gereken en temel bilgi; “Benim resim yeteneğim yok”, “Bu yaştan sonra olmaz” gibi düşünceleri bir kenara bırakmaktır. İsteyen herkes doğru yönlendirme ve düzenli pratiklerle resim çizme yeteneğini kazanabilir.

  • Karakalem ile İyi Bir Başlangıç Yapın

            Resim çizmek istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız öncelikle neyi resmetmek istediğinizi düşünün. Bir porte çalışmak mı istiyorsunuz mesela, yoksa soyut çalışma yapmaya mı heveslisiniz? Her ne kadar bir an önce boyaların renkli dünyasının içine girmek isteseniz de bundan önce çizgilerle ilgilenmek sizin için daha iyi bir seçenektir. Bu yüzden ilk tavsiyemiz karakalem ile başlamanız yönünde olacaktır. Bu sayede hem daha az efor ve zaman ayıracağınız bir çalışma yapmış olacaksınız hem de el pratiği kazanmış olacaksınız.

  • Takip Edin ve İnceleyin

Odaklanmak istediğiniz çalışma türünü belirledikten sonra eski, yeni demeden o tarz çalışmaların örneklerini inceleyin. O alanda başarılı olmuş ressamlar hakkında bilgi sahibi olun. İlgileneceğiniz alanı takipte kalmak size göz aşinalığı sağlayacaktır. Daha iyi gördüğünüz detaylarda daha başarılı olacağınız yadsınamaz bir gerçektir.

  • Her Gün Kalem ve Kağıtla Buluşun

Görsel hafızanızın olduğu gibi el hafızanızın da gelişmesi bu süreçte büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden her gün tekrar yapmak, bunun için kendinize zaman oluşturmak sonuca daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır. Hobi olarak başladıysanız tabi ki tüm günlerini buna ayırmak zor olacaktır ama yine de elinize kalem almadan geçirdiğiniz bir gün olmamasına dikkat edin ve tekrar edilmeyen her alışkanlığın bir gün sizi terk edeceğini unutmayın.

  • Sağlıklı Işıktan Faydalanın

Çizim yapmaya başladığınız ilk zamanlarda, henüz alışma evresine geçmeden önce çizim yapacağınız çalışma alanın yeteri kadar ışık aldığından ve aydınlık olduğundan emin olun. Bu durum sizin kağıttaki her detayı görmenizi kolaylaştıracaktır. Çalışma alanınızı yapay ışık yerine gün ışığıyla aydınlatmak ise size ayrı bir bakış açısı kazandıracaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca tercihinizi gün ışığından yana yapın.

  • Peşini Bırakmayın

Her başarının arkasında zor bir yolculuk bulunur. Önemli olan pes etmeden o yolculuğu tamamlayabilmektedir. İlk başlarda çizdikleriniz gözünüze ne kadar hoş gelmese de onlar aslında başarının temellerini oluşturan küçük taşlardır. O taşlara çok fazla ihtiyacınız olduğunu unutmayın

  • Doğru Perspektifi Bulun

Her insanın hayata bakış açısı nasıl farklıysa, resme bakış açısı da farklıdır. Bu yüzden kendi perspektif açınızı bulmanız işleri kolaylaştıracaktır. Çizmek istediğiniz görüntüye hangi açıdan bakmak size en doğrusu gibi geliyorsa o açıdan çizmek sizin için daha kolay olacaktır. Çünkü gözünüz o görüntüyü kâğıda aktarırken zorluk çekmez.  

 

        Resim çizmek her ne kadar gözünüze zor gibi gelse de öyle olmadığını içerisine adım atmaya başladığınız andan itibaren fark edeceksiniz. Başlamak istiyorsanız ertelemeyin.

bottom of page