top of page
Resim Sanatı
Yardımcı sayfalar - 2
Ulusal ve Uluslararası Resim Yarışmaları
Ulusal ve Uluslararası Resim Yarışmaları

        Sanatın renklerle, ışıkla buluştuğu hayran olunası bir dalı olan resim sanatı da diğer sanat dalları gibi çeşitli yarışmalara sık sık konu olmaktadır. Farklı konsept ve katılımcı profilleri ile düzenlenen bu yarışmalar sanatseverler tarafından merakla beklenmektedir. Resim sanatını profesyonel anlamda yapanlar için tanınma, hobi olarak yapanlar için ise ürünlerini sergileyecek alan olma şansı tanıyan bu yarışmalar ulusal veya uluslararası düzeyde düzenlenmektedir.

   1. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ulusal Görsel İçerik Yarışması

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Hızlandırma Laboratuvarı tarafından düzenlenen yarışma, her sene farklı bir tema veya konsept belirleyerek sanatçıları bir araya getirmeye amaçlamaktadır. Yarışmaya yaptığınız resimlerle katılabileceğiniz gibi yeni teknolojileri kullandığınız sanat dalları ile de katılabilirsiniz. İllüstrasyon, grafik tasarım veya kolaj kategorileri de bulunan yarışmaya, yarışmacılar online olarak başvuru yapıp katılım sağlayabilmektedirler.

 

   2.  Altın ​​Kaplumbağa Uluslararası Sanat Yarışması

Rusya’da düzenlenen Altın Kaplumbağa Festivali kapsamından düzenlenen sanat yarışması, vahşi yaşamın güzelliğini kutlayan sanatçıları bir araya getiren en büyük uluslararası eko-eğitim projesidir. Sualtı dünyasından, bitkilere kadar vahşi yaşamın her detayına yer verilen bu yarışmaya, uluslararası düzeyde düzenlenmekte ve katılımcı kabul etmektedir.

   

   3. Devlet Resim ve Heykel Yarışması

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen resim ve heykel yarışması, görsel sanatlar alanında eser veren sanatçıları desteklemek ve sanat ortamımıza yeni eserler kazandırmak amacıyla; resim, heykel, seramik ve özgün baskı olmak üzere 4 kategoride yarışma düzenlediğini duyurdu. Yarışmacılar bu yarışma sayesinde hem eserlerini profesyonel dünyaya tanıtma imkânı buluyor hem de eserleri karşısında belli bir ödül kazanıyorlar.

 

   4. Günümüz Sanatçıları Yarışması

Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat iş birliği ile düzenlenen Günümüz Sanatçıları Yarışması, çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve sanatçılara destek olmak amacı ile ortaya çıkmıştır. Sadece üniversitelerin ilgili bölümlerinin öğrencilerinden başvuru kabul eden yarışma, genç yetenekleri desteklemeyi hedeflemektedir.

        Bu yarışmaların yanı sıra birçok belediye veya vakıf düzenli olarak belirledikleri konular üzerinden resim yarışmaları düzenlemektedir. Resim sanatı en çok yarışması düzenlenen sanat dallarından sadece biridir. Her yaş grubuna özel olarak düzenlenmiş yarışmalar bulmak mümkün olacağı gibi ülkemizin her köşesinde katılabilecek bir yarışma bulmak da mümkündür.

      Madensanat.org olarak düzenleyeceğimiz yarışmalardan da haberdar olmak için sizde üye olabilir ve web sitemiz üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz

 

.

bottom of page