top of page
Resim Sanatı
Yardımcı sayfalar - 4
Madencilik Tabloları
Madenciliği Ele Alan Ünlü Tablolar

        Yüzyıllardır halkın yaşamında büyük bir alana sahip olan madencilik mesleği dönemin aydınları, ressamları tarafından da eserlere konu olmuştur.

 

   1. Alfred Roll- The Miners Strike (Madenciler Grevi), 1880

        Fransız ressam Alfred Roll, cumhuriyetçi ve işçi haklarının savunucusu bir sanatçıdır. Resimlerinde realizm akımını sürdüren ressam 19. yüzyılda işçi sınıfının gerçeklerini yansıtmaya çalışmıştır. 1880 yılında Fransa’nın Nord Pas de Calais bölgesine yaptığı ziyaret ettiğinde Denain’deki maden grevine denk gelir ve “Madenciler Grevi” tablosunu yapar.

        Yaptığı tabloda maden işçilerinin umutsuzluğunu ve yenilgisini hâkim bir şekilde işlemiştir. Kömür ocağı çevresinde toplanan madenciler, eşleri ve çocukları ile taleplerini dile getirmek için toplanmıştır. Arka planın kasvetli oluşu, protestocular tarafından taşınan bir afiş veya bayrak ilk göze çarpan detaylar arasındadır. Ayrıca bu resim Emile Zola’nın 1884 yılında madenciler ile ilgili olan Germinal kitabına da ilham olmuştur. 

 

   2. Josef Herman – Three Miners (Üç Madenci), 1944

        Varşova’da işçi sınıfından gelen Yahudi bir ailede dünyaya gelen Josef Herman, gençliğinde dizgici olarak eğitim alsa da resme meraklıydı. Polonya’nın yoksullarını resmetmeye kendini adamıştı. Solcu ve idealist olarak bilinen Herman, modern resmin çoğunu, özellikle soyut resmi anlamsız buluyordu.

 

        Herman, bir arkadaşının önerisi ile Güney Galler’i ziyaret etti. Bu ziyaretin 2 hafta sürmesini planlıyordu. Ancak karşılaştığı maden işçileri ile 11 yıl boyunca orada kaldı. Gezisi sırasında bir akşam üstü Ystradgynlais kasabasında işten evine dönen üç maden işçisini köprüden geçerken gördü ve hayatı sonsuza kadar değişti. O günü “Sahnenin ihtişamı beni büyüledi” şeklinde açıklayan Herman, Galli madencilerin o halini tabloya döktü.

 

        Uzun yıllar boyunca Ystradgynlais’da yaşayan Herman, savaş sonrası Britanya’nın Galli maden topluluklarının saygın bir tarihçisi oldu ve yaptığı hafıza resimleri ile maden işçilerine sanatında çokça yer verdi.

 

   3. Van Gogh- Kömür Çuvallarını Taşıyan Madenci Kadınlar, 1881-82

        Ressamlığa profesyonel olarak başlamadan önce bir maden topluluğunda çalışma fırsatı bulan Van Gogh, çoğu ilk dönem eserlerinde madencileri işlemiştir. Onları genellikle yoksul, düşünceli ve kederli olarak resmetmiştir.

 

        Yaşamında ve kariyerinde de madenciler arasında geçirdiği dönemden etkilenmiştir. O dönem yazdığı mektuplarda maden işçilerinin cahil ve eğitimsiz olduğunu, çoğunun okuma yazma bilmediğini ancak onca zorluğa rağmen işlerinde becerikli ve uyanık olduklarını belirtmiş ve aynı zamanda onları cesur ve açık yürekli olarak betimlemiştir.

   4. Ted Holloway- Testing for Gas (Gaz Testi), 1956

        1943 yılında Büyük Britanya 4 yıldır savaştaydı. Savaş yüzünden erkek nüfusun çoğu kaybedilmişti ve kömür kaynakları gitgide azalıyordu. Hükümet kömür stoğunun sadece 3 hafta kaldığını belirtmişti. Kalan erkekler de madene inmek istemeyince dönemin Çalışma Bakanı Ernest Bevin, zorunlu işe kaydolma sistemi başlattı.

        Bu sistemle madencilik dünyasına giren Ted Holloway, zorunlu görevi bittikten sonra orada gördüğü deneyimleri sanatına aktardı. Madencilik alanında bir çok tablosu olan Holloway’in eserleri Tom Hickman’ın Bevin Çocukları - Savaşın Unutulmuş İş Gücü (The Bevin Boys – War's Forgotten Workforce) kitabında kullanılmış ve bununla ün kazanmıştır.

bottom of page