top of page
Resim Sanatı
Yardımcı sayfalar - 5
Dünyada Madencilik Müzeleri ve Sanat Galerileri
Dünyada Madencilik Müzeleri ve Sanat Galerileri

        Sanayi devriminin başlaması ile maden işçiliği ve maden ocakları sayısında gözle görülür bir atış gözlemlenmiştir. Sosyal yaşamın oldukça içinde bulunan bu çalışma sektörü hakkında ortaya birçok sanat eseri çıkmıştır. Maden ocaklarında geçen yaşamın tasvirlerini ve aynı zamanda etrafında büyüyen topluluklardaki işçilerin hayatlarını görebilmemiz için bir araya getirilen bu sanat eserleri, dünyanın çeşitli noktalarında sergilenmektedirler.

 

        İşte Madensanat.org olarak sizin için bir araya getirdiğimiz dünyadan madencilik sanat galerileri ve müzeleri.

   1. Ulusal Kömür Madenciliği Müzesi – İngiltere

        Misyon olarak kömür madenciliğini canlı tutmayı amaçlayan ulusal müze, her yaştan ziyaretçisine eğlenceli ve ilham verici yöntemlerle madenciliği öğrenme fırsatı sunuyor. Madenciliğin ilk zamanlarından modern madencilik zamanına kadar uygulanan yöntem ve kullanılan makineler müze kapsamında sergilenmektedir.

        Müze yüzyıllardır madencilik yapılan Yorkshire maden sahasının batı ucuna kurulmuştur. 1985’te sahadaki maden tükenince müzeye dönüştürülmesine karar verilmiş ve 1995 yılında ulusal statü kazanmıştır. Tamamen ücretsiz olup sadece bağışlarla finanse edilen müze, sadece bir sergi alanı olarak kullanılmıyor. Bunun yanı sıra sizw eski maden ocaklarının içine girebilme fırsatı sunan turlar da düzenliyor.

   2. Batı Amerika Madencilik ve Sanayi Müzesi – ABD

        Kendini Batı Amerika’nın ve Colorado’nun zengin madencilik ve endüstriyel tarihini korumaya ve yorumlamaya adayan müze, geniş bir alana kurulmuş ve ziyaretçilerine etkileşimli deneyim sunmaktadır. Madencilik ve endüstrinin önemini ve günlük yaşamlarımız üzerindeki etkisini halka aktarmayı ve onları bu konu hakkında eğitmeyi görev haline getirmiştir.

        Kurulduğu geniş sahada 1920’lerden kalma buharlı kürek ve 1840’lardan kalma yürüyen kirişli motor bulunan müze aynı zamanda halen çalışan demirci dükkanına da ev sahipliği yapmaktadır.

 

   3. Madencilik Sanat Galerisi – İngiltere

        İçerisinde 420’den fazla eser bulunan sanat galerisi, madencilik alanında büyük bir arşiv niteliğindedir. Madenlerde yaşayan ve çalışanların direncini ve cesaretini sergilemek amacıyla yola çıkan Dr. Robert McManners ve Gillian Wales’in ortaklaşa oluşturduğu bu galeri 2017 yılından beri binlerce ziyaretçi ağırladı.

        Sizi madencilik endüstrisinin sanatını, kültürünü ve bağlamını keşfetmeye çağıran bu galeri, insan yaratıcılığının ve ruhunun en karanlık yerlerde bile nasıl parlayabileceğine dair inanılmaz biz bakış açısı ortaya koyuyor.

   4. Cape Breton Madenciler Müzesi – Kanada

        Cape Breton Adası'nın kıyılarında, 15 dönümlük bir alanda yer alan Müze, bölgenin uzun ve zengin kömür madenciliği tarihine saygı duruşunda bulunuyor. Madencilerin ve ailelerinin derin hikayelerine ve bir ulusun inşasına yardımcı olan kaynağa ev sahipliği yapsn müzenin aynı zamanda ünlü madenciler korosu olarak bilinen The Men of the Deeps adlı bir müzik topluluğu da bulunuyor.

        Sergi alanları, madencilik sektörünü gözler önüne seren tabloların yanı sıra derinlere inmenizi sağlayan yer altı turları da müze bünyesinde sağlanmaktadır. Üstelik yer altı turlarının rehberliğini de eski maden işçileri yapmaktadır

bottom of page