top of page
Sinema Sanatı
Yardımcı sayfalar - 3
Geçmişten Günümüze Maden Konulu Kült Filmler
Geçmişten Günümüze Maden Konulu Kült Filmler

        Sanayi devriminden bugüne sosyal yaşamın içinde olan madencilik sektörü elbette film endüstrisinde de kendin göstermiştir. Çeşitli konularla beyaz perde de kendini gösteren maden konulu filmlerin bazıları izleyici üzerinde derin etkiler bırakmış ve yıllar geçse de hatırlanacak filmler olmuştur.

        Madensanat.org olarak maden konulu kült filmler listesini sizler için bir araya getirdik.

   1. Germinal (Tohum Yeşerince), 1993

        1993 yılında sinemaseverlerle buluşan Germinal filmi, Emile Zola’nın romanından uyarlanmıştır. Sıradan bir adamın maden ocağında işe başlamasından sonra sosyal hayatının nasıl şekillendiğine odaklanan film, bunun yanı sıra maden işçilerinin işçi haklarına, sendika kurma çabalarına da odaklanmaktadır.

   2. Yük, 2012

        Türkiye’deki ilk gösterimi Adana Atın Koza Film Festivali’nde yapılan Yük, gerçek bir hikâyeden yola çıkarak senaryolaştırılmıştır. Geriye dönüşler ve şimdiki zaman, geçmiş ve gelecek arasındaki geçişlerle üç insanın yaşadıklarını aktaran film, bir öykü ile madene ve madencilerin hayatına inmiş ve bir cinayet ve yasak aşk arasında maden ocağının zor koşullarını tüm çıplaklığı ile beyazperdeye aktarmıştır.

   3. Treasure of the Sierra Madre (Sierra Madre Hazineleri), 1948

        Yayınlandığı sene dört dalda ödüle aday olan film, B. Traven’in aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. 1990 yılında da Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir. Sierra Madre dağlarında altın madenciliği yapan üç dostun arkadaşlık ve para ilişkisine odaklanan film yıllar geçmesine rağmen çekiciliğini koruyarak senelere direnmektedir.

   4. Pennsylvania Miners' Story (Pensilvanya Madencileti Hikayesi), 2002

        Yaşanmış bir hikâyeyi belgesel türünde ele alan televizyon filmi, 77 saat boyunca madende kurtarılmak için bekleyen işçilerin kendi ifadeleriyle hayat buluyor. Dokuz madencinin maden ocağının altında bekleme hikayeleri madencilerin gerçek ifadelerinden yola çıkarak tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra film sadece maden ocağının içine deği, 77 saat boyunca dışarıda yaşanan olaylara da içerisinde yer vermiştir.

   5. North Country (Tek Başına), 2005

        2005 de vizyona giren Tek Başına filmi de gerçek bir hikâyeden uyarlanarak beyaz perdeye aktarılmıştır. Film maden ocağındaki olayların yanı sıra cinsiyet eşitsizliği, kadınların iş hayatındaki konumu gibi sosyal konulara da değinmektedir. İlk vizyona girdiğinde üstün başarı getirmemesine rağmen, vizyondan çıktıktan sonra çok konuşulmuş ve çok beğenilmiştir.

   6. Beaconsfield, 2012

16 gün boyunca yerin altında yaşam mücadelesi veren ve çoğu sağ kurtulan işçilerin gerçek öyküsü... Avustralya'nın madencilik bölgesi olan "Beaconsfield"da yaşanan gerçek olayın belgeselleştirilerek televizyon filmi oluşturması olayı yaşayan halk üzerinde büyük bir etki bırakmıştır. Yaşanan olaylar her yönüyle incelenerek en ufak bir detay bile atlanmadan izleyici ile buluşmuştur.

bottom of page