top of page
Sinema Sanatı
Yardımcı sayfalar - 5
Madencilik Belgeselleri
Farklı Bakış Açılarıyla Madencilik Belgeselleri

      Günlük hayatta sık sık karşılaştığımız belgeseller sinemanın gerçekçi yönüyle bütünleşmiş yapımları anlatmaktadır. Tanım olarak, hayattan alınan herhangi bir konuyu, olguyu kendi doğal çerçevesi ve akışı içinde veya gerçeğe en yakın bir biçimde hazırlanmış yapay bir yerde işleyen, belirli bir amacı yansıtan film olarak açıklanabilen belgeseller, işçi sınıfı veya sınıf farklılıkları konusu üzerinde çokça durmuş ve başarılı işler ortaya koymuştur.

   1. 16 Ton- Ümit Kıvanç

      Adını Merle Travis’in meşhur madenci şarkısı olan Sixteen Tons’dan alan Ümit Kıvanç imzalı belgesel, maden sektörünün gerçeklerine ışık tutacak ayrıntılarıyla izleyicisi ile buluşmuştur. Madencilerin yaşamını hem ironik bakış açısı ve üslubuyla aktaran hem de bizi asıl görmesi gereken yere çok başarılı bir şekilde yönlendiren belgesel, içerisinde 9 ayrı bölümden oluşmakta ve her biriyle farklı bir soruna değinmektedir.

   2. Cevherden Öteye- Mehmet Binay

      Türkiye’nin yeraltı maden işletmelerinden birinin yapım sponsoru olduğu ve onun hikayesinin konu alan belgesel, madenciliğin yanı sıra Karadeniz’in doğal güzelliklerini de izleyiciye sunarak görsel bir şölen oluşturmuştur. Yeraltı, yerüstü ve havadan yapılan 300 saatlik çekim sonucu ortaya çıkan Cevherden Öteye, metal madenciliğin teknolojik ve disiplinli çalışma ortamını gözler önüne getirmektedir. Emniyetli madencilik konusunu başarılı bir şekilde işleyen belgesel, yöre halkının bu konudaki beğenisini ve ilgisini de aktarmıştır.

   3. Yer Kabuğunda Saklı Umut- Muhterem Köse

      2014 yılında yayınlanan belgesel, günümüz madenciliğine yeni bir bakış açısı kazandırmanın yanı sıra madenciliğin geçmişini ve gelişimini de gözler önüne seriyor. Sanayi devrimi ve endüstri toplumu kavramları üzerinden ilerleyen belgeselde madenciliğin görülmeyen tarafını bulabileceğiniz detaylar da mevcuttur. Geçmişten bugüne madencilik neden yapıldı? Gerekli miydi? En sağlıklı ve güvenli madencilik nasıl oldu ve olmalıydı? Bu tarz sorularınıza cevap vermek için hazırlanan Yer Kabuğunda Saklı Umut Belgeseli, üzerinden yıllar geçmesine rağmen beğenilen madencilik belgeselleri arasındadır.

   4. Madencinin Bir Günü- Al Jazeera

      Katar merkezli bir haber kanalı olan Al Jazeera tarafından çekilen belgesel, Zonguldak’ta bulunan kömür madeninde çekilmiştir. Madencilerin sabah ocağa gelmesinden, gün içinde yaptıkları çalışmalara, aralarında geçen samimi diyaloglardan, aldıkları mesleki eğitimlere kadar her noktayı atlamadan ve büyük bir titizlikle işleyen belgesel, hiçbir detayı atlamaya özen göstermiştir.

   5. Maden Yolunda- TRT Belgesel

      Alanında başarılı belgeseller ortaya çıkaran TRT Belgesel, madencilik konusunda da başarılı işlere imza atmıştır. Sadece Türkiye’den değil dünyanın birçok noktasından maden ocakları ile ilgili her detayı atlamadan izleyici ile buluşturan TRT Belgesel, bunu bir seri haline dönüştürüp, daha fazla bilgi ve detayı ekranlara taşımayı planlamaktadır.

bottom of page