top of page
Sinema Sanatı
Yardımcı sayfalar - 6
Kısa Film
Kısa Film Sektöründe Madencilik

        Senaryosuyla veya çekim ve gösterim detaylarıyla sinema filmlerinden farklı bir tür olan kısa filmlerin en belirgin özelliği ticari kaygı taşımıyor oluşudur. Uzun metraj filmlerin öz anlatımı olarak tanımlayabileceğimiz bu tür, 30 dakika altı filmleri kapsamaktadır. Konular kısa, çarpıcı bir şekilde anlatılır ve karakterler uzun uzadıya, her yönüyle seyircinin karşısına gelmez.

        Bağımsız bir ruha sahip olan bu kısa filmler, izleyiciye satılmak için değil de anlatmak istediği mesajı onlara geçirebilmek için çekilir. Bu sebepten dolayı toplumsal konulara oldukça yoğun ilgilidir. Toplumun tamamını ilgilendiren sorunların yanı sıra küçük insan dertleri ile ilgili de birçok kısa film örneği bulunmaktadır.

        Madencilik de hiç şüphesiz bu konulardan biri olmuştur. Gerek profesyonel anlamda gerekse acemi çekilmiş kısa filmler her yıl bambaşka senaryolar ile beyaz perdeye aktarılmaktadır.

        Tailing Pond (Kuyruk Havuzu), bu alandaki en önemli ve başarılı kısa filmlerden biridir. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Saurav Vishnu’nun üstelendiği kısa filmde, uranyum madenciliğinin yerel bir kabile nüfusu üzerindeki etkisinin izini sürülmüştür. Çok sayıda Hint ve uluslararası film festivalinde gösterilen Tailing Pond Oscar Akademi Ödüllerine de aday gösterilmiştir.

        Sinemadan farklı olarak kısa film sektöründe bilinmeyen ve denenmemiş konseptler kolaylıkla hayata geçirilebilir. Miner’s Mountain bunun en önemli örneklerinden biri niteliğindedir. Dram, aksiyon veya romantizm madencilik konulu filmlerde sıkça karşımıza çıkan bir olgudur fakat korku türünde bir örnek neredeyse yok denecek kadar az. Miner’s Mountain kullandığı başarılı grafikler ve içten senaryosuyla izleyiciler tarafından büyük ilgi görmüş ve beğenilmiştir.

        Murat Bayrak tarafından kaleme alınıp çekilen bir diğer kısa film olan Ocak, TRT tarafından gösterime giren kısa filmlerden biridir.  2010 yılında çekilen ve TRT Belgesel de yayına konulan belgeselde yönetmen madencilerin yaşamını başarılı şekilde aktarmış ve izleyicinin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Hem demografik olarak hem de sosyolojik olarak çekici bir hikâye ortaya konulan kısa film, bazı ödüllere aday olarak da gösterilmiştir.

        Madencilik hakkındaki kısa film örneklerinden belki de en özgün ve farklı hikayesi olan kısa film hiç şüphesiz Wire Cutters’dır. Kablo Kesiciler olarak Türkçeye çevrilen kısa filmde ütopik bir dünyaya şahitlik yapmaktayız. Madenciliğin geleceğine ışık tutmaya çalışan ve olaya yeni bir bakış açısı kazandıran bu kısa film uzak ve çorak bir gezegende geçmektedir. İşi madencilik olan yalnız bir robotun yardımcı ile değerli mineraller ararken, bu ıssız ülkede başka bir maden robotuyla karşılaşmasını anlatmaktadır. Kendinden daha büyük olan bu robotla önce ittifak oluşturmak istese de insanoğlunu ele geçiren açgözlülük maden robotlarını da ele geçirir. Mineral ve maden rezervleri için karşı karşıya gelen maden robotları insanoğlunun düştüğü hataya düşmemek için birbirlerinden önce kendileri ile savaşmaya başlarlar.

        Sanatın her alanında olduğu gibi kısa film sektöründe de madenciliğe sıkça yer verilmiştir. Ancak sinemadan farklı olarak yenilikçi ve denenmemiş fikirler olarak ortaya çıkmıştır bunlar. Bu sayede geniş yelpazeli kısa film kataloğuna sahip oluyoruz ve bize düşen bunları izlemek oluyor. 

bottom of page